Řídicí systémy AMiT

Blog o řídicích systémech AMiT z druhé strany.

Jak zobrazit data z řídicího systému na webové stránce

PHP programováníNa těchto stránkách jsem již popisoval funkce řídicích systémů AMiT v mém rodinném domě a zmínil jsem se i o webovém serveru AWEB, který umožňuje zobrazení hodnot z řídicích systémů v jakémkoliv webovém prohlížeči. Občas jsem přemýšlel, jak na těchto stránkách zobrazit aktuální data ze systémů. Možnost vložení konkrétní stránky z webserveru např. pomocí <iframe> není vhodné minimálně ze dvou důvodů.

Webový server systému vytápění a fotovoltaiky

HTC Desire Z s aplikacíV minulém článku jsem popsal základní vlastnosti webového serveru AWEB a parametrizačního prostředí AWDet. Nyní stručně popíšu, jak jsem vytvořil webovou prezentaci pro můj dům. Základním požadavkem bylo použití "chytrého" telefonu s velkým dotykovým displejem jako základního rozhraní pro ovládání celého systému vytápění v domě a technologie fotovoltaiky včetně monitoringu využití přebytků vyrobené energie. Po dvou týdnech testování a postupného vylepšování se ukázalo, že webový server svými možnostmi zcela nahradil stávající "pevný" terminál (APT200). Proto jsem webové rozhraní postupně rozšířil i o stránky použitelné pro "běžné" mobily s menším rozlišením displeje.  Nyní tak mohou systém bez problémů intuitivně ovládat i ostatní členové domácnosti.

Webový server řídicích systémů AMiT

AWEB - Webový serverO webovém serveru pro řídicí systémy (PLC) se u firmy AMiT mluví poměrně dlouho. Jsem rád, že mohu oznámit, že během několika dnů bude řešení webserveru uvedeno na trh, a to hned ve dvou možných variantách – buď jako programová součást základního CPU jádra řídicího systému anebo jako samostatná komunikační jednotka, kterou lze doplnit ke všem (i starším) řídicím systémů. Vlastní aplikace webového serveru se vytváří v novém vývojovém prostředí nazvaném AWDet.

Recenze: Regulace v praxi...

Regulace v praxiProgramátoři řídicích systémů to znají - je na stole konkrétní zadání regulovaného systému, technická specifikace a projekt, ale... Kudy do toho? Jak začít? Hlavně na nic nezapomenout, jak to udělat, aby všechno se vším spolupracovalo... V září vyšla nová praktická kniha s patřičným názvem Regulace v praxi, aneb jak to dělám já od Jaroslava Valtera. Myslím, že po jejím přečtení většina programátorů řídicích systémů a techniků profese měření a regulace především v oblasti vytápění a vzduchotechniky budou přesně vědět JAK NA TO, JAK TO UDĚLAT.

Vzdálený dohled FVE

ViewDet temaPři popisu mé instalace fotovoltaické elektrárny jsem se ještě podrobněji nezmínil o vzdáleném dohledu  - chcete-li vizualizaci. Tato část nemá žádný přímý vliv na vlastní činnost elektrárny anebo regulaci spotřeby přebytků energie. Díky dohledovému systému mám k dispozici dostatek jak aktuálních tak historických dat, které usnadňují pochopit detailně vlastní činnost a hlavně nastavit optimální využití energie v domácnosti. Podívejme se podrobněji, jaké informace lze získat.

Využití přebytků - technické řešení

Ohřev teplé vody přebytky energie z FVENejjednodušší využití přebytků elektrické energie z fotovoltaické elektrárny v domácnosti je při ohřevu teplé vody pomocí topného tělesa (příruby) v ohřívači vody. Nespornou výhodou tohoto řešení je možnost plynulé regulace výkonu topného prvku a tím využít v maximální míře přebytečné energie. Pro regulaci jsem využil stávajícího řídicího systému pro vytápění domácnosti a solid state relé - regulovatelného spínacího prvku.

Syndikovat obsah