Vytápění plynem - tudy cesta za úsporou asi nevede

Faktura plynNejprve jsem našel ve schránce dopis s návrhem smlouvy od mého dodavatele plynu, abych od něj odebíral i elektřinu za výhodné ceny. Do týdne přistál ve stejné schránce podobný dopis od stávajícího dodavatele elektřiny, abych od něj odebíral i plyn, samozřejmě za výhodnější ceny. No a minulý týden jsem našel fakturu za odebraný plyn v roce 2011. Z mnoha čísel na dvou listech se na mě usmívala několikatisícová suma nedoplatku. Začal jsem přemýšlet a počítat...

Před devíti lety jsme si koupili starší dům po částečné rekonstrukci. Poctivé cihly, částečně podsklepený, necelá polovina plochy podkroví je využita pro dva pokoje. Jako správný majitel, technický hračička a kutil jsem postupně vylepšoval co se dalo: nová střecha s novou izolací podkroví, nový plynový kotel a radiátory, automatické řízení vytápění s řízením teplot v jednotlivých pokojích, nová okna s trojsklem, z poloviny nové lépe odizolované podlahy, instalovaná malá fotovoltaická elektrárna. Za těch 9 let jsem srazil energetickou náročnost domu o plných 35%. Přitom se komfort bydlení podstatně zlepšil - je teplo všude, kde má v daný čas být. Loni se nám podařilo dosáhnout nejnižší spotřeby plynu na vytápění v historii. A pak přišla koncem března faktura od dodavatele plynu - jasně mi oznámila, že ať dělám co dělám, budu platit víc a víc. Pro lepší představu, bavíme se o částce lehce převyšující hranici 40 tis. Kč. Meziroční nárůst ceny plynu (srovnáním dvou faktur po sobě následujících období) činil +22,3%!

Nechce se mi čekat až bude plyn levnější (prý to bude opět docela brzy) a tak jsem začal přemýšlet, jaké mám možnosti cenu za vytápění snížit. Výměnu kotle za nějaký "lepší", který mi uspoří možná dalších 5% nevidím jako správnou cestu.

Zateplení

Jako koncový dům v řadě musím řešit poměrně velké plochy ze tří stran, celkem bratru cca 150m2. Cena v polystyrenu se vším všudy do 200 tis. Kč. Nejsem zastáncem této technologie. Myslím, že starým domům, které tady stojí téměř 90 let, bychom neměli ubližovat "umělými" dodělávkami. Možná bych ještě akceptoval zabalit dům do vlny, ale to musím cenu vynásobit 1,5 krát. Úspora? 25-30%, kdo ví. Návratnost kolem 20 let (z dnešního pohledu cen) je nezajímavá a spoléhat na nějaké dotace nechci.

Tepelné čerpadlo

O tomto řešení jsem už delší dobu přemýšlel. Dokonce jsem uvažoval v synergickém zvýšení efektu ve spojení s mojí fotovoltaickou elektrárnou. Po reálném zhodnocení ale ani toto není tak zajímavé, jak se zpočátku jevilo. Nepříjemná je poměrně vysoká počáteční investice kolem 180-200 tis. Kč. Moje fotovoltaika s panely Solyndra má bohužel nejvyšší energetický zisk v letních obdobích, takže by vytápění příliš nepomohla. V letním období navíc využívám přebytků elektrické energie z fotovoltaiky pro ohřev vody a i bez tepelného čerpadla běžně zásobník vody v létě ohřeju na maximální teplotu. Ročně umořím pro ohřev vody kolem 700-800 kWh energie. Návratnost investice do tepelného čerpadla jsem před třemi roky vypočítal kolem 10 let. To byly ale ještě o trochu lepší tarify elektrické energie než nyní, teď se doba o něco protáhla.

Vytápění dřevem

Poměrně malá investice, největší položka by asi padla kromě kotle do nové větší akumulační nádrže. Vytápění dřevem je sice relativně levné (pokud máte rozumný zdroj). Ale ta práce. Příprava dřeva, doplňování do kotle, nemůžete na pár dní z baráku, aby neprochladl  apod. Pro člověka zvyklého na komfort plynového kotle je to asi krok zpět.

Automatický kotel na peletyVytápění dřevními peletami

Rovnou se přiznám, že se o tuto oblast poslední dobou intenzivně zajímám. A čím dál více jsem přesvědčen, že časem zcela zásadně změním technologii vytápění  mém domě. Stávající plynový kotel vyměním za plně automatický kotel na pelety. Celý systém topné soustavy může zůstat jak je. Nespornou výhodou je automatika kotle, protože elektronickým srdcem je zcela nový programovatelný regulátor AMREG firmy AMiT. Propojení do stávajícího systému regulace rovněž od firmy AMiT bude bezproblémová. Peletky mají jednu pěknou vlastnost - dají se dát do zásobníku a kotel si sám přikládá podle toho, jak je potřeba. Doplňovat palivo do zásobníku stačí přibližně každý třetí den. Jelikož mám k dispozici ve sklepě jednu volnou místnost, mohl bych zde vybudovat větší zásobník a šnekovým podavačem přikládat úplně nezávisle na obsluze. Občas je tedy potřeba vynést popel. Komfort srovnatelný téměř s kotelm na plyn. Cena peletek je v posledních letech relativně stabilní. Kotel, o kterém píšu, umí navíc pálit i agropelety, které se stále více rozšiřují a hlavně zvládá jako jeden z mála (ne-li jediný) bezproblémově pálit i kukuřičné zrno. Má-li majitel takového kotle ve svém okolí zemědělského producenta kukuřice, je to doslova výhra. Když se zadaří, lze kukuřici pořídit o 30-50% levněji než dřevěné pelety a výhřevnost má přitom jen nepatrně nižší. Že vás to nikdy nenapadlo? Přečtěte si více o využití kukuřice jako palivo. A investice? Bohužel automatický kotel není úplně levná záležitost, je nutné počítat s cenou kolem 100-120 tis. Kč. Při roční úspoře minimálně 12 tis. Kč na palivu oproti plynu (opět stávající ceny) je návratnost kolem 8 až 10 let.

Krbová kamna na pelety

Uvažoval jsem ještě jedním směrem - pořídit kachlová krbová kamna na pelety do jidelny spojené s kuchyní a obývákem. Tento prostor je největší v domě a kamna by tak mohla plnit funkci doplňkového zdroje tepla. Ovšem pozor, opět s plnou automatikou, s regulátorem AMREG. Tak by šlo řídicím systémem vytápění domu ovládat i činnost kamen - kamna se totiž podobně jako automatický kotel na pelety sama umí zapálit a uhasit, tepelný výkon umí regulovat od 30% do 100% maximálního výkonu. Zásobník na pelety je menší, asi tak na 1 den provozu. Hlavně ale svým designem oživí interiér a teplo z ohně je jiné, než z radiátoru... Bohužel narazil jsem na jeden problém - na komín. Po rekonstrukci domu zůstal pouze jediný komín. Ten který vede do sklepa ke stávajícímu plynovému kotli. Pro kamna by se musel vybudovat nový a to není levná a hlavně bezproblémová záležitost. Po rodinné poradě jsme zavrhli variantu levného venkovního komínu vedeného po fasádě. Ke starému domu se příliš nehodí. Vybudovat vnitřní komín je bohužel docela velká stavební úprava.

Varianta krbových kamen by se mi líbila úplně nejvíc. Zůstal by plynový zdroj, který je zcela bezúdržbový, funguje i když jedete na dovolenou. Krbová kamna na pelety by sloužila opravdu jako doplňkový zdroj, přesto si myslím, že by se dalo pokrýt zhruba 30% spotřeby tepelné energie. Pořizovací cena je méně než polovina ceny u automatického kotle na pelety. Mám o čem přemýšlet.

Kachlová krbová kamna na pelety

Pokud jste dočetli až sem a máte nějakou zkušenost s dodatečným vybudováním komínu u již zařízeného domu, dejte mi prosím vědět anebo napište svůj komentář níže. Budu vděčný za jakýkoliv tip.

Komentáře

Re: Vytápění plynem - tudy cesta za úsporou asi nevede

Zdravím,
já jsem vybudoval hybridní krb se samotížným ohřevem vzduchu do patra,jako hlavní topení jsou topné kabely v betonové podlaze,která je jinak masivně zaizolovaná, stejně tak jsou zaizolované základy a sokl domu, dům je postaven z Ytongu lambda na tl.500 mm....ještě ty panely na střechu tak, 7kw a budu spokojen....vše vybudováno vlastními silami......žádné složité systémy,kromě termostatů podlahovky,....žádná voda, praxe se ukazuje super....nechápu co se všude na portálech řeší za složitosti????? tepelná čerpadla, pelety, kotle,oběhová čerpadla, .....? ,?,...vím problematika je složitá, ale to jen tak v rychlosti
Zdar Honza S.