Solyndra a sníh

Solyndra a sníhJedním z nejčastějších dotazů, které dostávám ohledně panelů Solyndra, se týká SNĚHU. Při představě panelů volně ležících na ploché střeše, každého velice brzy napadne právě otázka co se stane, když začne sněžit a panely zapadnou. Letošní leden nám dal na otázku odpověď. Nejprve pár důležitých faktů - vrchol trubic je nad povrchem střechy ve výšce 30 cm a mezery mezi trubicemi jsou nepatrně větší, než průměr trubic. Sníh bez problémů propadá skrze panely. Přestože sněžilo několikrát docela vydatně, a v součtu za měsíc možná napadlo více než 30 cm, trubice nebyly nikdy pod sněhem. Na rozdíl od klasických plochých panelů na šikmých střechách.

Pro lepší názornost, jak se panely Solyndra vypořádaly s poměrně vydatnou sněhovou nadílkou, jsem připravil malý fotoseriál. Záběry vznikaly v průběhu ledna 2010. Nehledě na sněhové podmínky a skutečnost, že během sněžení bylo pod mrakem, panely každý den dodávaly energii. V okolí jsem našel tři instalace fotovoltaických klasických plochých panelů na šikmých střechách a přímo z okna vidím na sadu termických solárních panelů sousedů. Panely Solyndra byly první, ze kterých sníh zcela sklouzl. Na kulatém povrchu se sníh neudržel a navíc ho z principu nikdy nenapadla vysoká vrstva. Před spadnutím čepičky sněhu z povrchu trubic dodávaly panely díky odrazu světla procházejícího skrze mezery mezi trubicemi energii i nadále. Solyndra docela překvapila. Otázkou je, co když napadne najednou víc než těch 30 centimetrů? Ale upřímně, trápilo by vás to tolik, když je statisticky doloženo, že za celé zimní období (myšleno listopad až leden) fotovoltaika vyrobí zhruba 5% celoroční produkce?

Podle technických údajů snesou panely Solyndra zatížení sněhem téměř 300 kg/m2 což odpovídá zhruba metrové vrstvě čerstvě napadaného sněhu...

Komentáře

Re: Solyndra a sníh

Já měl Solyndru pod sněhem.