Krátké zprávy

Krátké zprávy na aktuální téma, novinky, rychlé odkazy, zajímavosti.

Nový grafický layout

Při aktualizaci redakčního systému mých stránek jsem se odhodlal aktualizovat i grafické téma. Mustr nového tématu je však kompletně přepsán a tudíž se mi původní grafika totálně rozsypala. Postupně vše upravím, musím si najít více času a trochu poladit...

Zobrazení aktuálních měřených dat

Na stránky jsem právě doplnil zobrazení aktuálních měřených dat z řídicích systémů vytápění a regulace spotřeby přebytků FVE. Téměř on-line hodnoty najdete v pravé části stránek nahoře hned pod menu. Jak toho lze dosáhnout pouze se znalostí jednoduchého programování v PHP a přístupu k SQL databázi popíšu v připravovaném příspěvku.

Zelený bonus nebo výkupní cena?

Nedávno jsem byl v souvislosti s nízkými výkupní cenami v rámci zeleného bonusu dotázán, proč jsem nevyužil režimu garantovaných výkupních cen, které jsou o korunu vyšší. Zelený bonus je obecně výhodný pokud je předpokládána vlastní spotřeba. Propočítal jsem si, jak je to konkrétně v mém případě - 44% produkce FVE spotřebuji při běžném provozu domácnosti (tedy úspora, nemusím elektřinu nakupovat), dalších 46% pak využiji pro ohřev teplé vody (využití přebytků energie). Garantovaná výkupní cena pro rok 2011 byla 12,50 Kč, zelený bonus pak 11,50 Kč za 1 kWh.

Vyhodnocení provozu FVE elektrárny v roce 2011

Připravuji další roční vyhodnocení provozu mé elektrárny včetně efektu využití přebytků. Než to dám všechno nějak dohromady, uvedu jen ve stručnosti: výroba byla o 2,6% vyšší než v předchozím roce (to byl ale tragický květen 2010), finančně je celková bilance ve srovnání s rokem 2010 o 10% lepší (včetně využití přebytků), využití energie z FVE v domácnosti se podařilo na 90% celkové produkce FVE přičemž úspory v provozu domácnosti představovaly 44% a využití pro ohřev vody 46%. E.ONu jsem "pustil" jen 10% z celkové produkce...

6. česká fovoltaická konference

Dnes se v Brně již po šesté konala Česká fotovoltaická konference, která se tentokrát zaměřila především na otázku energetické soběstačnosti na osobní, komunální a regionální úrovni. Byl jsem osloven organizátory, abych odprezentoval moje zkušenosti s fotovoltaickou elektrárnou, především pak realizovaný systém efektivního využití přebytků energie. Nabídku jsem přijal a připravil krátkou prezentaci v níž jsem představil řešení a výsledky celého systému. Děkuji organizátorům za tuto možnost.

Solyndra končí

Ve středu oznámila kalifornská Solyndra bankrot a ze dne na den ukončila výrobu a propustila 1.100 zaměstnanců. Hlavním důvodem je oficiálně nemožnost konkurovat levným klasickým panelům od asijských výrobců a nejistý globální trh s fotovoltaikou. Na jednu stranu dobrá zpráva - cena FV technologie stále klesá a stává se tak více dostupnou. Na druhou stranu - momentálně na trhu vyhrávají výrobci ze zemí, které vyspělý svět naučil vyrábět hi-tech avšak za cenu porušování všech možných standardů a limitů (ekologických, ekonomických a demokratických).

Syndikovat obsah